Zamyšlení na tento týden (16.1.-22.1)

16. ledna 2012 v 6:00 |  Zamyšlení

Chovej se slušně

Přečti si: Galatským 6,7-10

Zdvořilost se vyplácí


Hanka se hned zakousla do koláče, který ji maminka podala. "Hanko!?" v maminčině hlase byla slyšet výzva. Hanka se podívala na maminku: "Jo díky, mami," zahuhlala s plnou pusou.
"Není zač," odpověděla maminka a podala další kus Martinovi. Ani tady by se nedočkala poděkování, nebýt výstražného otcova pohledu, který Martin včas zaregistroval. "Děkuju," řekl.
"Rádo se stalo," povzdechla si maminka. "A oba by jste měli počkat, až budou u stolu všichni obslouženi, a pak teprve začít jíst. To je slušnost. Byla bych ráda, kdybyste se začli konečně trochu chovat."
"Já se snažím," reagovala Hanka, "ale ne vždycky si vzpomenu. To je pořád něco a kdo si má všechno pamatovat?"
"Ale dobré chování je důležité," řekl tatínek. "Bible nám říká, že máme k druhým lidem projevovat lásku, a s tím souvisí i slušné vychování."
Po obědě si šel Martin hrát na hřiště. Houpal se na houpačce, když do něh vrazil Roman a málem ho shodil. Martin chtěl řícz pár neslušných slov na jeho adresu, ale než to stihl, uslyšel od Romana: "Promiň, neudělal jsem to schválně."
"To je dobrý. Chceš se zhoupnout?"
"Hm. Na chvíli."
Když se k nim přidala Hanka, oby chlapci si spokojeně spolu hráli. "Mám u sebe čtyři bonbóny. Jeden pro Marina, jeden pro Romana, jeden pro mě a jeden navíc."
"Tak mi ten, co máš navíc, dej!" natáhl ruku Martin
"Nedám." Dala jeden bonbó Romanovi a ten jí pěkně poděkoval. Pak podala druhý Martinovi. "Co řekneš, Martine?"
"Řeknu, že jsi pěkně sobecká, protože si necháváš dva bonbóny pro sebe.
"Měl bys jí poděkovat za to, že ti ten bonbón vůbec nabídla a rozdělila se," řekl Roman. "Vždyť to nemusela dělat a mohla sníst všechny čtyři sama." Martin musel uznat, že to je pravda."Tak dík," řekl.
Hanka podala bonbón, který měla navíc, Romanovi. "Je tvůj za to, žes byl ke mně slušný. To se mi líbí."
"Děkuju, ale tos opravdu nemusela." řekl rozpačitě Roman.
"Mamka říká, že se vyplácí být zdvořilý. A ono je to fakt příjemné." Dala bych ti ten bonbóna Martine, kdyby ses ke mně líp choval."
"Však ty máš taky co dohánět. Ale máš pravdu. Protože byl Roman slušný, mohl se zhoupnout na houpačce a dostal dva bonbóny."

A CO TY? Líbí se Bohu tvé chování?? Dokazuješ svým chováním, že máš rád/a své bližní? Dobré a zdvořilé chování se líbí jak Bohu, tak lidem.

"Chceš-li vdět dobré dny, zdržuj jazyk od zlého a rty od lstivých slov, odvrať se od zlého a čiň dobré, hledej pokoj a usiluj o něj." 1. Petrova 3, 10-11
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.