Zamyšlení - Pavel :-)

25. listopadu 2011 v 21:18 |  Zamyšlení dorostenců

Podobenství o nemilosrdném služebníku

Matouš 18, 23-35

Co myslíte, proč Ježíš k nám mluví skrze podobenství? My lidé jsme často nechápaví a proto nám své Slovo převádí do praktického života, abychom to pochopili. Je to vlastně výklad teorie v praxi. Služebník svému králi dlužil mnoho tisíc hřiven. Král ho chtěl i s rodinou prodat, v tom ale služebník padl králi k nohám a prosil ho o milost a tento velký druh mu byl odpuštěn. Když, ale služebník odešel, potkal svého spoluslužebníka (svého kolegu), který mu dlužil (o 60x!) méně, než on králi. Proč tak jednal? Možná potřeboval peníze. Ovšem jeho spoluslužebník ho prosil, ať mu dá ještě čas, že mu to vrátí. Ovšem ten služebník mu to neodpustil a ještě k tomu ho dal do vězení, dokud mu dluh nesplatí. Když se to král dozvěděl, tak dal toho zlého služebníka do vězení a dluh již musí splatit celý dluh. ,,Tak bude jednat s vámi i můj nebeský Otec, jestliže ze srdce neodpustíte každý svému bratru". Matouš 18,35

Jak je to v naší situaci? Král představuje našeho milosrdného Pána a služebník představuje člověka - hříšníka. Převedeme si to trochu blíže na příkladu: Na stole leží tabulka čokolády, tak si ji vezmu a jím a jím a jím až ji celou sním. V tom přijde bývalý majitel čokolády a je zle. Je na mě naštvaný a já mu slibuji, že mu koupím novou. Ale on řekne, že se nic nestalo. Posléze mi, ale někdo sní žvýkačku, kterou jsem si odložil. Dotyčný, který si ji vzal se mi omlouvá. A jaká je má reakce? ,,Ale to je v pohodě, nic se nestalo, stejně byla použitá." Ano, takové věci se velice snadno odpouštějí. Můžou, ale nastat situace, kdy odpustit je pro nás hodně těžké či téměř nemožné.

Nejlépe se odpouštějí věci, které mají nejméně následků. Co udělali Josefovi jeho bratři? ze závisti ho prodali do otroctví a nebyla šance, že se odtud někdy vrátí. Později skončil neprávem ve vězení, pak mu svitla naděje, že by se mohl za něj někdo přimluvit, ten na něj, ale zapomněl. Josef strávil ve v otroctví a potom ve vězení celé své mládí. Mohl mít tak 17 let, když ho prodali a když šel před faraona, tak mu mohlo být asi 30 let. Jak by bylo nám v této kruté situaci? Josef jim to všechno přesto odpustil a tím je pro nás Josef velikým příkladem, díky Bohu za něj.
Odpouštějte si navzájem, jako Bůh v Kristu odpustil Vám. Amen
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.