6. Sůl země

29. října 2011 v 8:58 |  Zamyšlení

Učedníci jsou jako sůl

Lukáš 14,34 , 15,10

,,Jestliže však i sůl pozbude chuti, co ji dodá slanost? ...vyhodí se ven. (v.34-35)

Tento verš patří v Bibli k těm nejzajímavějším. Přichází hned poté, co Ježíš nastavil podmínky pro křesťanské učednictví.


Přiměsi
V Ježišově době sůl pochopitelně něměla takovou podobu, jak ji máme dnes. Metody jejího čištění byly jen nedokonalé, takže sůl často obsahovala přiměsi jako například písek, hlínu a špínu. Sůl, která obsahovala příliš mnoho příměsí, se často vyhazovala, a protože byla tvrdá, dávala se jako podklad chodníků. Když se podíváš do Matouše 5,13, zjistíš, že tomu tak opravdu bylo. Je tedy jasné, že je-li náš život plný nečistot a příměsí, nejsme našemu Pánu příliš k užitku. Stává se z nás sůl bez chuti, vhodná jen jako podklad pro nohy. Jako křesťané a Kristovi učedníci máme být solí světa, čistí, ryzí a užiteční. Čím to je, že naše sůl ztratí chuť? Jedna z příčin mohou být lži. Když se nechceme podívat právě do očí za všech okolností, přestáváme být efektivními učedníky Pána Ježíše. Dalším důvodem může být hněv - neochota, kterou dáváme najevo, když máme udělat věci sice nutné, ale zato velmi nudné, dlouhé nebo únavné.

Vývolávej žízeň
Uvědomme si, že jedna z hlavních vlastností soli je její schopnost vyvolávat žízeň. Dej si trochu soli a zachvilku budeš utíkat pro něco k pití. Kdybychom tak dokázali vyvolávat v druhých lidech žízeň po poznání našeho Pána Ježíše Krista! Ať je tomu tak s Boží pomocí v životě každého z nás.

Modlitba: Pane, chtěl bych být solí lidem, které potkám. Chci, aby viděli moji lásku k tobě a dostali žízeň, aby tě chtěli znát jako já. Prosím ve jménu Ježíše. Amen

Čti také:
Matouš 5,1-16 , 1.Timoteovi 1,5 , Žalm 24,3-4
1. Jaká je další vlastnost soli?
2. K čemu ještě nás Ježíš přirovnává?

z knížky ,,Denně s Ježíšem"
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.