5. Vezmi svůj kříž

27. října 2011 v 21:26 |  Zamyšlení

Vezmi svůj kříž

Matouš 16,13-28

,,Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mne." (v.24)

Výraz ,,vezmi svůj kříž" je někdy pro nové křesťany nesrozumitelný, zkusím ho tedy trochu objasnit. V době, kdy Ježíš žil, znamenal kříž jediné - smrt. Kdykoliv se zvedal kříž, znamenalo to, že někdo zemře, a to tím nejstrašnějším způsobem, jaký si umíme představit - bude přibit hřeby na dřevo a čeká ho pomalé, nekonečné umírání.

Dej své křesťanství najevo
,,Vzít svůj kříž" pochopitelně neznamená, že stlučeme dva kusy dřeva a budeme je nosit na zádech na znamení, že jsme Ježíšovi následovníci. Znamená to, že budeme odchotni ,,zemřít" vlastnímu sobectví a egoismu. Vezměme si konktrétní příklad. Když se kamarádi ve škole dozvědí, že jsi křesťan, možná přestaneš být oblíbený. možná se začnou posmívat Ježíši a vtipkovat na jeho účet. Za takových okolnosti není lehké obstát a naše vlastní lidská přirozenost se nám bude snažit hluboko v nitru našeptávat: ,,Nikomu neříkej, že patříš Kristu, nechej si pro sebe, že věříš v Pána Ježíše..." a podobně. ,,Vzít svůj kříž" znamená zapřít vlastní touhy po oblibě u lidí a ochotně podstoupit riziko snášet kvůli Ježíši posměšky druhých.

Dej Ježíše na první místo
Samozřejmě je potřeba vědět, že kdykoliv se rozhodneš dát Ježíše na první místo sám sebe až na druhé, Bůh ti dá zvláštní příděl síly. Nebude to tak těžké, jak si myslíš, protože Bůh pomáha každému, kdo se rozhodne vystoupit a poslechnout ho a žít podle jeho očekávání. Jakmile se rozhodneš ,,vzít svůj kříž", objevíš nové věci - když sám sebe zapřeš a dáš Boha na první místo, zažiješ radost z toho, že budeš více jako Ježíš.

Modlitba: Milý Pane Ježíši, chci být silný a odvážný ve svědectvích o tobě. Pomoz mi přijmout tuto výzvu a zapřít své vlastní pohodlí, abys skrze mě mohl být každý den oslavený. Amen

Čti také:
Římanům 6 , Galatským 2,20: 6,14-15
1. Kdo napsal dopisy Římanům a Galatským?
2. Jakým způsobem žil Pavel nový život?

z knížky ,,Denně s Ježíšem"
 


Komentáře

1 Martina.Vos Martina.Vos | E-mail | 7. října 2013 v 17:48 | Reagovat

Dotaz: takže vezmi svůj kříž je myšleno jako vzít si něco jako tohle http://blog.pogo.cz/tipy-krestanske-sperky/ na krk a pořád to nosit? Díky

2 dorost-tranovice dorost-tranovice | 7. října 2013 v 20:12 | Reagovat

[1]: nee, tak jednoduché to není ;) přešti se pozorněji ten článek.. pše se tam: ",Vzít svůj kříž" znamená zapřít vlastní touhy po oblibě u lidí a ochotně podstoupit riziko snášet kvůli Ježíši posměšky druhých." Klidně si můžeš vzít nějaký řetízek s křížkem, ale hlavní myšlenkou toho všeho je, nebát se přiznat víru v Boha, i když je to mnohdy těžké... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.