Zamyšlení na tento týden (18.4.- 24.4.)

18. dubna 2011 v 7:30 |  Zamyšlení

Měj soucit

Přečti si: Izajáš 59,3-8


Špatná zpráva
,, Mončo, pojď se podívat," volal Daniel z obýváku. ,, Četla jsi, jak si ten řidič nevšiml zatáčky, prorazil svodidla a sjel i s autem do vody? Tady je obrázek, vypadá to děsivě. No, však to taky nepřežil."
,, Počkej - podívám se," řekla Monika a opřela se o opěradlo křesla. Myslíš, že to na zemi je krev?"
,, Nemůžete si vy dva najít lepší zábavu?" zasáhla maminka.
,, Monika otráveně pokrčila rameny. ,, Pustíme si televizi. Hokly říkaly, že je tam dneska nějaký dobrý film. Jak se dostal žralok k plážím Austrálie a jedna holka se šla večer koupat a..."
,, To mě nebaví. Dneska dávají box. Vidělas, jak minule dostal ten šampión pěknou ránu? Museli mu sešívat obočí. Bylo vidět, jak mu z něj kapala krev..."
Tentokrát se ozval tatínek. ,, Vidím, že si vybíráte pěkný druh zábavy. Co je tak úžasného na tom sledovat, jak někdo trpí nebo umírá?"
,, Ale tati. Proč z toho děláš takové drama? Nakonec jsou to věci, které se dějí každý den."
,, Ano dějí. Od doby Adamova pádu, hřích, nemoce, zranění a smrt jsou součástí života. Ale nejsou to dobré věci, tak nevím, proč byste se měli jimi pořád zabývat. četl jsem knížku o starověkém Římě - jaká to byla úžasně populární zábava dívat se, jak jsou křesťané předhazováni divoké zvěři, která je roztrhala."
Monika se vyděsila: ,, No to je příšerný!"
,, Ano příšerný, ale přesto se našlo hodně lidí, kteří se přišli podívat. Myslíte, že se to tolik liší od toho, co děláte vy? Myslím, že ani ti diváci v Římě ani vy si neuvědomujete, jak strašné to muselo být pro ty lidi, kteří trpěli. Srdce lidí se tak zatvrdila, že je pohled na smrt a utrpení druhých fascinoval, místo aby je odpuzoval. Vás to taky baví dívat se, jak někdo trpí, co? A nejste sami. Podívejte se, jaké noviny lidi čtou - často samé bulvární noviny plné laciných senzací a zpráv o nehodách a katastrofách. Jako křesťané bychom měli být jiní. Neradovat se z neštěstí druhých, ale pomáhat, kde je třeba, a modlit se za ty, co trpí."A CO TY? Kdyby jsi ty, nebo někdo, kdo tě má rád, byl těžce zraněn, jak bys chtěl, aby lidé reagovali? Libilo by se ti, kdyby se bolest tvých milých stala pro ně zdrojem zábavy? Nebo by jsi spíš očekával soucit a pomoc? Pamatuj, že utrpení a bolest není legrace. Modli se za ty, kdo trpí. Pomáhej, mužeš-li.

,, Všichni buďte jedné mysli, soucitní, plní bratrské lásky..." 1. Petrova 3,8
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.