Zamyšlení - Michal

2. dubna 2011 v 17:45 |  Zamyšlení dorostenců
Zamyšlení - dorost 18. 3. 2011

Téma: Na co je dobré sebeovládání?


Hlavní texty: 1.Kor. 9, 24-27; Přísl. 25,28. Vlastní texty: Přísl 16,32; 17,27; Jakub 3

Tématem mého zamyšlení byla otázka "Na co je dobré sebeovládání?"
Na začátek bych chtěl přečíst verš z knihy Přísloví: 25, 28 "Bezbranné město, zborcená hradba je ten, kdo sám sebe nezvládá."
Sebeovládání nebo též sebekázni rozumím vládu sobě samému nad svou lidskou přirozeností. Kralický překlad hovoří o "moci nad svým duchem" a "moci nad svou myslí" a v Jakubově listě se píše, že "kdo nechybuje slovem a ovládá jazyk, dovede držet na uzdě celé své tělo."
Je to odolávání převážně škodlivým věcem, které člověka do jisté míry pokoušejí nebo zotročují. Příkladem mohou být drogy, alkohol, sex, pro někoho jídlo, gamblerství apod. Bible zdůrazňuje, že se ničím nemáme dát zotročit. Toho, kdo se neovládá, přirovnává k městu se zborcenou hradbou, které je nefunkční, zranitelné, vyplenitelné, odsouzené k chaosu a zániku.
Další dimenzí je ovládání bouřlivých emocí. Bible doporučuje naši pomalost k hněvu, kdy říkáme věci, které bychom jinak neřekli, slova, která mohou zranit nebo ničit vztahy.


Z toho můžeme vyvodit, že sebeovládání je dobré k tomu, abychom se těmto negativním věcem a jejich důsledkům vyhnuli.
Sebeovládání je jedním z projevů inteligentních a vnitřně vyspělých lidí a je důležité mimo jiné v našem budoucím zaměstnání, ve vztazích ke kamarádům, v rodině. Bible vyzdvihuje v knize Přísloví trpělivost a rozumnost.
Sebeovládání je schopnost, které se musíme učit. Příkladem nám může být text z 1. Korintským , kde apoštol Pavel přirovnává náš život k závodu a nás k závodníkům, kteří běží, ale jen jeden z nich může získat odměnu, trvalý věnec, vavřín života. Vybízí nás k tomu, abychom běželi tak, abychom ji získali. Zdůrazňuje svůj neustálý boj a směřování k pevnému cíli, k čemuž je potřebná přísná sebekázeň. Mluví o tom, že tuží a podmaňuje své tělo a ranami je nutí ke kázni, aby při kázání jiným sám neselhal. Pavel nám může být příkladem.
Přeji Vám i sobě, abychom se učili ovládat sami sebe a získali ten trvalý věnec, věčný život.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.